Popularne vrste drveta za izradu parketa
Različite vrste drveta se razlikuju u mnogim stvarima: od izgleda, preko mehaničkih svojstava do trajnosti. Za vas smo sastavili pregled najčešćih vrsta drveta koje se koriste za izradu parketa. Međutim, nisu samo karakteristike važne. Za svaku vrstu možete pronaći savete o tome s kojim stilovima nameštaja se drvo najbolje slaže. Tako možete odlučiti koji se drveni pod najbolje uklapa u vaš dom.
Velika raznolikost vrsta drveta za parket
Postoji mnogo različitih vrsta drveta za parket sa potpuno drugačijim karakteristikama. Parket se obično izrađuje od tvrdog listopadnog ili četinarskog stabla. Struktura, boja i tvrdoća pojedinih vrsta drva znatno se razlikuju. Smreka, hrast, ili recimo bor su možda popularne vrste drveta za parket.
Izbor vrsta drveta za parket je još veći. Karakteristike i izgled poda su u direktnoj zavisnosti od vrste izabranog drveta.
U pregledu najpopularnijih vrsta drveta za parket videćete sve važne informacije sažete na jednom mestu:
Hrast
Hrast je domaća vrsta drveta, ali raste i u Aziji i Severnoj Americi. Za razliku od nekih vrsta tropskog drveta, hrast se ističe dobrim ekološkim bilansom, jer se za proizvode od hrasta ne moraju seći tropske šume. Sečeno drvo se transportuje na kratke udaljenosti unutar Srbije ili Evrope. Osim toga, hrastovo drvo je posebno popularno u drvnoj i građevinskoj industriji. Srednji deo stabla je braonkast i taman, a ima jednolično zrno. Osim toga, hrastovo drvo je tvrdo, a ipak veoma elastično. Takođe, slabo se skuplja i širi. Hrast je, dakle, otporan, dugotrajan i dobro podnosi opterećenja i naprezanja. Zbog toga vam neće biti potrebno stalno renovirati hrastove daske.
Često se sa hrastovim drvetom povezuje klasični, rustikalni seoski stil, ali hrast može mnogo više. Podovi od hrastovog drveta mogu se kombinovati sa svakim stilom uređenja doma. U zavisnosti od vašeg ukusa, možete izabrati rustikalnu ili mirniju sortu. Takođe, obrada površine igra važnu ulogu, jer se hrastovo drvo može lakirati, premazati uljem i još mnogo toga. Zbog svojih karakteristika se može reći da gotovo nema granica u pogledu izgleda i dizajna.
Bukva
Bukva je jedno od najrasprostranjenijih listopadnih vrsta drveća u Srbiji. Drvo je vrlo popularno kad je u pitanju unutrašnje uređenje, kao i izrada nameštaja, jer je svetlo žućkasto, veoma ujednačeno i jednostavno zrnatog izgleda. Prilikom sušenja, drvo dobija blago crvenkastu boju. Bukva je teško, tvrdo drvo i izuzetno izdržljivo. Ipak, dobro se obrađuje. Drvo treba da se naulji, premaže voskom ili tretira drugim sredstvima za zaštitu drveta, jer je sklono pucanju zbog snažne deformacije. Budući da ne zahteva dug transportni put, bukva je vrlo ekološki prihvatljiva.
Bukva je i dalje vrlo popularan izbor za parket i izradu nameštaja, jer je svetla i veoma ujednačena. To joj omogućava da se uklopi sa mnogim stilovima uređenja. Međutim, ako volite rustikalni stil, verovatno nećete odabrati parket od bukve.
Javor
Javor ima veoma elegantan izgled zbog svog svetlog izgleda: žuto-beličast je i u starosti postaje sivo-beo. Javor je jedno od najvrednijih domaćih vrsta drveta, jer ima vrlo ravnomernu zrnatost. Drvo je umereno tvrdo i elastično, ali vrlo izdržljivo. Čvrsto je, tvrdo i ima malu tendenciju skupljanja. Drvo i njegova površina se dobro obrađuju.
Svetlo drvo javora nije bilo jako traženo duže vremena, ali sada je gotovo neizostavno u unutrašnjem uređenju. Vrlo je popularno kao podna obloga ili za stepenice, jer je vrlo izdržljivo. Parket od javora se dobro uklapa u stil sa svetlim i prirodnim bojama. Ali i druge stilove uređenja odlično prati, jer svojom mirnoćom se ne ističe previše u prvi planu.
Jasen
Jasen je svetlo, žućkasto-belo drvo. Nakon sušenja, sržno drvo može dobiti tamniju, svetlo braon ili svetlo crvenkastu boju. Postoje različite vrste jasenovog drveta u Evropi, Severnoj Americi i delovima Azije koje se razlikuju u teksturom i tonovima boje. Uopšteno, jasen se odlikuje izražajnijom teksturom. Drvo je posebno tvrdo, teško i čvrsto. Ipak, fleksibilno je i gotovo se ne krivi jer ima nizak stepen skupljanja. Drvo i površina lako se obrađuju.
Jasen se koristi za izradu nameštaja, podnih obloga, stepenica i za oblaganje zidova. Njegova živahna tekstura daje parketu ili nameštaju uzbudljiv karakter. Zbog svoje svetle boje, dobro se uklapa u skandinavski stil. Međutim, tekstura ne bi trebalo da bude previše rustikalna. Ljubitelji rustičnog stila takođe cene podove od jasenovog drveta. Uopšteno govoreći, drvo se uklapa u gotovo sve stilove uređenja koji preferiraju svetle boje i prozračne prostore.
Breza
Breza spada u svetlo drvo sa slabo izraženom masom. Iz tih razloga deluje vrlo fino i “prozračno”. Spoljašni deo i srce su beličasto-crvenkasti i tamne s vremenom. Breza je tvrdo, čvrsto i teško drvo koje poseduje dobru čvrstoću i umerenu sklonost smanjenju zapremine. Površina drveta i samo drvo se mogu veoma dobro obrađivati.
U Srbiji, breza nije toliko korišćena u proizvodnji nameštaja i podova kao u nekim drugim evropskim zemljama. Međutim, ovaj materijal je sve prisutniji u mnogim domaćinstvima kod nas, zahvaljujući nekim kompanijama koje proizvode nameštaj. Svetla boja breze savršeno odgovara skandinavskom stilu uređenja enterijera. Breza se takođe dobro uklapa u minimalistički uređene stanove, jer zbog slabe mase ne deluje nametljivo i povlači se u pozadinu.
Orah
Orah je tamno drvo sa sivkastobraon jezgrom, često sa prugama ili masom, pri čemu su godovi jasno vidljivi. To sveukupno stvara uzbudljiv izgled. Boja i struktura mogu varirati u zavisnosti od porekla. Drvo je tvrdo, teško, čvrsto i izdržljivo, ali istovremeno elastično. Orah radi samo umereno i malo je teže obraditi ga, što važii za njegovu površinu.
Orah raste u relativno toplijim krajevima Evrope, Azije, Amerike. Međutim, uglavnom se obrađuje drvo američkog oraha. Zahvaljujući izuzetnoj boji i zanimljivoj masi, drvo je posebno popularno za kvalitetno uređenje enterijera, nameštaja i parketa. Izgled se obično ne menja naknadno, već se samo tretira lakom ili bezbojnim uljem. Tako se struktura posebno dobro ističe. Ako volite kolonijalni stil, tamna drva poput oraha će se savršeno uklopiti u vaš ukus. Međutim, on se ne uklapa samo u kolonijalni stil, već i u mnoge druge stilove u kojima se uklapaju tamna drva sa jakom masom.
Trešnja
Karakteristika drveta od trešnje je crvenkasto smeđa boja sa fino izraženom teksturom. Sržno drvo dobija zlatno-crvenkastu boju kada se potamni. Površina drveta je mat sjajna što ga čini veoma elegantnim. Drvo je srednje težine i umereno tvrdo, ali istovremeno elastično i čvrsto. Drvo od trešnje slabo puca i slabo se suši. I površina i samo drvo se lako obrađuju.
Zbog svog elegnatnog i dekorativnog karaktera, drvo od trešnje se koristi za izradu nameštaja, parketa, kao i oblaganja zidova i plafona. Kada se kombinuje sa drugim svetlim i tamnim drvetom u mozaiku i ukrasnim radovima, posebno dolazi do izražaja. Jedinstvena struktura i privlačna boja daju visoki kvalitet drvetu. Parket od drveta trešnje najbolje se uklapa u Bidermeier i Jugendstil stilove, ali se takođe dobro slaže i sa romantičnim seoskim stilom, koji karakterišu uglavnom beli nameštaj.
Maslina
Splint drveta masline je svetle boje, dok je jezgro tamno i ima ravnomernu teksturu. Ova vrsta drveta je veoma tvrda, ali se dobro može obrađivati. Važno je napomenuti da drvo masline ima visok stepen rada, što treba uzeti u obzir pri postavljanju kao podna obloga. Drvo masline potiče sa Mediterana, ali stabla se uglavnom proizvode u Africi. Zahvaljujući širokoj upotrebi ploda, pre svega za ulje, drvo je dobro zaštićeno od štetočina.
Verovatno svako poznaje kuhinjske alate od drveta masline. Međutim, podne obloge su ređe u upotrebi. Ipak, postoji nekoliko dobrih razloga za odabir parketa od drveta masline: ovo drvo je jedno od najtvrđih u Evropi, pa je veoma izdržljivo. Osim toga, ravnomerna tekstura drveta odlično se uklapa u mediteranski stil. Uz parket ili nameštaj od drveta masline, možete uneti malo mediteranskog duha u svoj dom.
Akacija i robinia
Akacija raste u savanama ili pustinjama u Australiji i Africi i ne bi preživela klimu u Srbiji. Većina akacijinog drveta koje se prodaje u Evropi zapravo nije akacija, već robinia. Ove vrste drveća su veoma slične i zato se robinia naziva još i lažna akacija. Robinia se u Evropi češće koristi jer dobro uspeva ovde, a pravo akacijino drvo je na evropskom tržištu veoma retko i skupo.
Drvo robinie ima mat sjaj. Splin je svetle do žućkaste boje, a srž žuto-zelena. Sa vremenom, drvo tamni i dobija zlatno smeđu boju. Stablo raste vrlo nepravilno, što stvara raznoliku i nepravilnu strukturu drveta. Međutim, drvo robinie ne samo da dobro izgleda, već je i veoma čvrsto, izdržljivo, tvrdo, savitljivo i lako se obrađuje.
Moguće ga je koristiti na razne načine, posebno za radne površine u kuhinjama, baštenski nameštaj, podne daske i parket. Različiti tonovi smeđe boje drveta lepo se uklapaju u različite stilove uređenja. Na primer, parket od akacijinog drveta dolazi do izražaja u seoskom stilu ili Shabby Chic stilu, jer naglašava udoban karakter ovih stilova.
Jatoba
Jatoba je tropska vrsta drveta. Potiče iz Centralne i Južne Amerike i Kariba, a najvećim delom raste u Brazilu. Srž drveta je prvo narandžasta do smeđa i tamni do crveno-braon ili ljubičasto-braon boje. Može postati veoma tamna. Struktura je ravnomerna i harmonična. Jatoba se dobro obrađuje, iako je veoma tvrdo.
Jatoba drvo je posebno popularno u izradi visokokvalitetnog nameštaja. Pored toga, jatoba privlači ljubitelje masivnih podnih dasaka ili parketa. Pod od jatoba drveta daje svakom prostoru udoban karakter. Osim toga, otporno je na habanje, pa je pogodno i za visoko frekventne prostore. Crvenkasta boja se bolje uklapa u rustikalni stil nego u minimalistički uređeni dom. Takođe se dobro uklapa u kolonijalni stil.
Merbau
Merbau je tropska vrsta drveta sa svetložutim splintom. Srce drveta je svetlo smeđe do crvenkasto-smeđe boje i jako tamni nakon sečenja. Drvo se relativno lako može obrađivati, ali je potrebno mnogo snage. Merbau se takođe slabo skuplja, vrlo je tvrdo i dugotrajno drvo.
Zahvaljujući svojim dobrim mehaničkim karakteristikama, merbau se može koristiti kako u spoljnom, tako i u unutrašnjem prostoru. Posebno su popularni stepenice, podovi, stolovi i police. Parket od ove vrste drveta deluje vrlo elegantno i uklapa se u kolonijalni ili seoski stil uređenja. Na tamnom podu, svetli nameštaj takođe izgleda veoma dobro, jer kontrast između tamnih merbau tonova i belog nameštaja daje vašim prostorijama poseban šarm.
Wenge
Wenge je dragocen, tropski kvalitetan drveni materijal iz Centralne Afrike. Nakon brušenja tamni do crno-braon boje. Tamna boja i porozna struktura čine ovaj materijal vrlo elegantnim. Drvo je teško, ali se dobro obrađuje. Karakteriše ga nizak nivo bubrenja i skupljanja.
Ovo drvo je posebno dekorativno i gotovo isključivo se koristi za luksuzne radove u unutrašnjoj gradnji. Sa furnirima, nameštajem i parketom možete dodati lepe detalje u vaš dom. Zbog svojih dobrih karakteristika, ali pre svega zbog dekorativne boje, wenge je skuplji od mnogih drugih vrsta drveta. Bez obzira na stil uređenja koji preferirate, pod od wengea će unaprediti vaš dom. Ovo drvo se posebno dobro uklapa u klasični ili kolonijalni stil uređenja, ali i u moderno i minimalistički uređene stanove. Kontrast između tamnog poda i nameštaja sa jasnim linijama, čelika i stakla izgleda veoma uzbudljivo.
Zebrano
Zebrano je tvrdo drvo poreklom iz Zapadne Afrike. Njegova srž je zlatnožuta sa tamno braon prugama. To podseća na zebre – otuda i ime. Zebrano je veoma izdržljivo i slabo se skuplja. Dobar je za obradu.
U Srbiji Zebrano nije široko rasprostranjeno. Budući da je veoma skupo, koristi se za luksuzne predmete poput visokokvalitetnog parketa, nameštaja, ali i nakita. Međutim, koristi se i u skulpturi. Ako volite upadljiv izgled, najbolje je da uredite svoje prostorije tako da pod dođe do izražaja. Nameštaj i ukrasni elementi bi trebalo da budu u drugom planu.
Bambus
Bambus zapravo i nije drvo, već brzo rastuća, drvenasta trava. To je najbrže rastuća biljka na svetu. Neki tipovi mogu rasti do metar dnevno. Zbog toga što je vrlo brzo obnovljivi resurs, bambus je posebno ekološki prihvatljiv. Karakteristični čvorići koji su tipični za bambus, dele svaku stabljiku na pojedinačne segmente. To se može videti i u obrađenom materijalu. To, zajedno sa svetlim tonom, daje bambusu tipičan izgled. Bambus ima nizak stepen bubrenja i veoma je tvrd, ali istovremeno elastičan i izdržljiv. Površina bambusa je otporna na habanje. Takođe, bambus je hipoalergen, što može biti od velike važnosti pri izboru. Još jedna prednost bambusa je to što slabo ili uopšte ne bubri, jer materijal upija vlagu. Bezbedno možete obrisati pod od bambusa malo vlažnom krpom. Međutim, kod bambusa treba izbegavati stajaću vodu.
Ova vrsta drveta se obrađuje u parket, nameštaj ili daske za terase. Svetla boja odgovara mnogim stilovima – posebno azijski inspirisanim enterijerima. Međutim, bambusov parket još uvek nije mnogo zastupljen kod nas. Često možete pronaći daske za terase od bambusa, kao i ukrasne elemente kao što su posude, štapići za jelo i drugi kuhinjski pribor koji su veoma popularni.
Mahagoni
Mahagoni je egzotično tvrdo drvo koje potiče iz tropskih predela Srednje i Južne Amerike, ali se danas takođe uzgaja i na plantažama u jugoistočnoj Aziji. Ima sivkastu čauru i crvenkasto-braun jezgro koje nakon tamni do tamno smeđe boje sa zlatnim sjajem. To je srednje teška vrsta drveta koja pokazuje malo skupljanje.
Mahagoni se dobro obrađuje i ima visoku otpornost na gljivice i dobru stabilnost. Takođe, ne propada brzo, što ga čini posebno popularnim za upotrebu na otvorenom. Ali i u enterijeru se mahagoni koristi, na primer za ormare, klub stolove ili komode. Parket od ove vrste drveta se uklapa u mnoge stilove, ali se posebno dobro uklapa u klasični enterijer poput kolonijalnog stila.
Otpornost drveta
Drvo se može podeliti u različite kategorije otpornosti, i to na: meka drva, srednje tvrda drva i tvrda drva. Otpornost se meri na površini drveta prema postupku koji je osmislio švedski inženjer Johan August Brinell. Specijalna kuglica se utiskuje u površinu drveta uz povećanje opterećenja. Pomoću formule se iz otiska kugle računa tvrdoća drveta. Govori se o Brinelovim vrednostima, koje se izražavaju u Njutnima po kvadratnom milimetru.
Pošto otpornost pojedinačnih vrsta drveta zavisi i od faktora kao što su vlažnost, godovima i mesto rasta, sledeće vrednosti su smernice koje pomažu u kategorizaciji drveta prema njihovoj otpornosti: